+420 499 599 800 (po-pá, 8:00 - 17:00)
Těžký výběr?
Valerie Lonerová vám s výběrem ráda pomůže.
V pracovní dny 8:00 - 17:00 volejte 499 599 800
Kdykoliv napište na info@ab-com.cz

Grafické karty

Komponent PC, který vytváří grafické výstupy na monitoru. Grafická karta je nepostradatelný pomocník každého vlastníka herního počítače. Pomáhá i profesionálům, kteří pracují se základními multimediálními nástroji i s pokročilou úpravou a střihem videa, modelují nebo zpracovávají jakoukoli jinou grafiku ve 3D.

Těžký výběr? Hodně produktů?

Zaškrtněte ve filtrech, co je pro vás důležité

Grafické karty

Typy grafických karet

Multimediální grafické karty

Brouzdáte po netu, používáte kancelářské programy, sledujete filmy? Při těchto činnostech jsou požadavky na grafický výkon minimální, proto stačí základní grafická karta. Hodí se do škol či kanceláří. Má nižší cenu, která počítá s tím, že kartu využijete na nenáročné grafické programy.


Herní grafické karty

Potřebujete ji v případě, že vám neunikne žádná herní novinka. Za vyšší cenu získáte vysoký herní výkon a velkou paměť. Vysoký výkon je nezbytný i pro využívání virtuální reality. S ohledem na cenu mívají tyto karty propracovanější design. Tyto karty často mívají kvalitnější chlazení. Čím větší výkon, tím větší potřeba chlazení.

 

Profesionální grafické karty

Vysoký výkon je určený na práci – střih, renderování animace, grafické práce ve 2D i 3D. Oproti herním kartám produkují méně tepla, protože jsou stavěné na nepřetržitou zátěž. Jsou ideální pro grafické programy, často je zvládnou i na více monitorech. Profesionální karty často používají grafici či architekti.

 

 

Důležité parametry grafických karet

Grafická paměť

Dedikované grafické karty používají vlastní paměť. Ta je důležitá pro chod 3D aplikací. Pro nenáročné použití vám vystačí 2 GB. Hráči a profesionálová by se měli dívat na karty s pamětí od 6 GB.

Grafický čip

Pro výkon karty je zásadní. Všichni výrobci používají čipy AMD/ATI a NVidia. Čip karty je závislý na typu grafiky.

Spotřeba

Čím nižší spotřeba, tím úspornější karta. Znamená množství energie potřebné pro provoz karty na plný výkon.

Hlučnost

Aktivně chlazené karty mají ventilátory a ty mohou při vysokém výkonu hučet. Hluk se udává v dB, snížit jej může kvalitní počítačová skříň.

Chlazení

Pasivní chlazení nenáročných grafických karet

Je určené pro méně výkonné modely, které nevytvářejí tolik tepla. Hliníkovým blokem se odvádí teplo ven do okolí. Výhodou je tichý provoz a nízká spotřeba. Mínus představuje limitace z hlediska výkonu.

Aktivní chlazení výkonnějších grafických karet

Výkonnější karty potřebují chlazení v podobě jednoho či více ventilátorů, které zajistí odvod tepla. Kvůli požadavkům na vysoký výkon jsou hlučnější, mají vyšší spotřebu.

Frekvence jádra

Počet operací, které karta zvládne za jednu vteřinu. Udává se v MHz. Čím více MHz, tím výkonnější karta. U odemčených karet lze výchozí frekvenci zvyšovat přetaktováním, některé karty se při zátěži přetaktují samy.

Šířka paměťové sběrnice

Označuje množství dat, které karta umí přenést z paměti do čipu. Karty jsou dnes minimálně 128bitové, výkonnější 256/384bitové.

Těžký výběr?
Valerie Lonerová vám s výběrem ráda pomůže.
V pracovní dny 8:00 - 17:00 volejte 499 599 800
Kdykoliv napište na info@ab-com.cz